Sztucery Sabatti

Na początek trochę historii. Rusznikarstwo jest w rodzinie Sabatti obecne od dawna. Już Lodovico Sabatii zyjący w latach 1674 – 1745 wytwarzał pistolety skałkowe i lufy które miały bardzo dobra renomę. Kolejni potomkowie rody zajmowali się produkcją pistoletów, krócic i cieszących się duża popularnością luf oraz bardzo dobrych zamków. Współczesna historia firmy Sabatti rozpoczyna się w orku 1946 kiedy to Antonio Sabatti i Giuseppe Tanfoglia zaczynają produkcje podzespołów i zamków do broni palnej. W 1956 rozpoczynają produkcje pistoletów samopowtarzalnych które cieszą się duża popularnością. Następnie w roku 1960 Antonio Sabatti rozpoczyna własną działalność zaczynając wytarzanie broni myśliwskiej. Tanfogilio zaś skupia się na produkcji pistoletów. Firma Sabatti do dziś słynie z dobrej broni łamanej takiej jak nadlufki, kniejówki czy tez ekspresy. Obecnie firma wytwarza także dobrej jakości karabiny wyborowe przede wszystkim dla policji i służb specjalnych. Duże zainteresowanie broń ta cieszy się także wśród strzelców sportowych, do strzeleń na średnich i długich dystansach.

Największym zainteresowaniem wśród snajperów i strzelców wyborowych cieszą się lufy wyczynowe kute na zimno, wytwarzane w technologii Multi Radial Rifling (MRR). Polega to na tym ,że lufa z gwintem MRR praktycznie dwie alternatywne płaszczyzny które poprawiają przyczepność pocisku podczas przemieszczania się go przez przewód lufy. Ciśnienie gazów prochowych dopasowuje pocisk do płaszczyzny gwintu ale w przeciwieństwie do tradycyjnych luf nie nacina go tak mocno. Dzięki temu udaje się zwiększyć prędkość początkowa pocisku nawet o 12 procent a także uzyskać znacznie lepsze parametry skupienia. Takie lufy charakteryzują się też dłuższą żywotnością, płaszcz z pocisku słabiej się odkłada w przewodzie lufy, maja większą odporność na proces rdzewienia a przy tym czyszczenie i konserwacja takiej lufy jest znacznie łatwiejsza.

Sabatti produkuje lufy MRR we wszystkich najpopularniejszych kalibrach. Lufy z gwintem MRR stosowane są we wszystkich modelach broni wyborowej oraz w najnowszym sztucerze Saphire. Trzeba dodać, że MRR w odróżnieniu od luf klasycznych bardzo dobrze prowadzi zarówno pociski monolityczne jak i tradycyjne z rdzeniem ołowianym.

Oprócz lufy w sztucerach Sabatti występuje nowoczesny mechanizm zamkowy Double Stage Match Triger (DSMT). Został on wprowadzony do produkcji w drugiej połowie 2017 roku. Minimalną siłę spustu można ustawić na 250 g. a pierwszy opór wybierany jest już na długości 2 mm. Przy strzelaniach długodystansowych jakość pracy spustu jest równie ważna jak jakość lufy.

W sztucerach Sabatti zastosowano 4-taktowy zamek ślizgowo obrotowy. Wyposażany on jest w dwa przednie, symetryczne rygle zaporowe. W broni wyczynowej jest on ręcznie polerowany, dzięki temu kultura pracy oraz szybkość przeładowania jest znacznie lepsza. We wszystkich sztucerach rączką zamkowa wyposażano jest w duża, moletowaną kulę co znacznie poprawia ergonomie.

Sabatti hunter Competition

Jest to semivarmint. Klasyczny sztucer z cięższą, wyczynową lufą. W sztucerze tym występuję kuta lufa o długości 660 mm przy średnicy wylotu lufy wynoszącej 17 mm.