Sztucery precyzyjne – Varmint

Klasyczny varminiting jest to polowanie na małe szkodniki i drapieżniki na daleki odległości. Pochodzi ze stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i jest tam nadal popularny. Wywodzi się z tego, że strzelcy mieli już dość nudnych przecież ciągłych strzelań do tarczy w których można było sprawdzić jedyni broń, amunicję czy tez elementy optyczny ale przecież nie umiejętności strzelca. Po za tym taka statyczna konkurencja nie daje tyle satysfakcji co udane polowanie. Chociaż co prawda obecnie varmint kojarzony jest z bronią przede wszystkim do strzelania na duże odległości. A przypomnijmy że polować w Polsce można maksymalnie na odległość 200 m. W USA nie ma takich ograniczeń i dlatego tam polowanie na duże odległości za pomocą sztucerów precyzyjnych jest bardzo popularne. Jednak musimy sobie zdawać sprawę, że taki klasyczny sztucer do strzelań precyzyjnych na duże odległości to bardzo duży wydatek – jest on składany pod konkretnego strzelca do bardzo precyzyjnego zastosowania przeważnie w wyspecjalizowanych manufakturach rusznikarskich. Do tego dochodzi jeszcze precyzyjny celownik często przewyższający cenę broni, amunicja elaborowana ręcznie też pod konkretne warunki strzelania, dalmierz, stół do strzelania.

Sport ten przyciąga wielu snajperów byłych czy też obecnych a także kandydata na strzelców wyborowych. Snajper odnajdzie tutaj bardzo dobrą szkołę strzelania, często niedocenianą przez wielu instruktorów strzelectwa.

Oczywiście w naszych warunkach przy ograniczeniu polowania na maksymalną odległość 200 m cały zestaw: czyli sztucer, luneta i amunicja ni będzie musiał spełniać aż tak wyśrubowanych wymagań i będziemy mogli dobrać go w rozsądnej cenie.

Charakterystyka sztucera typu varmint

Sztucer do strzelań długodystansowych to praktycznie broń powtarzalna. W tym przypadku warunek dużej precyzji strzału jest znacznie łatwiejsza do spełnienia niż w wypadku sztucerów samopowtarzalnych. Najczęściej spotykane są czterotaktowe zamki ślizgowo obrotowe.